Sandviç Klasik Sistem Çatı- tan metal
nav-left cat-right
cat-right

Sandviç Klasik Sistem Çatı

Performans

Almetsan tarafından teknik ve uygulama şartnameleri belirlenen “Sandviç Klasik Sistem” çatı kaplamaları sistem içerisinde kullanılan vidalı sistem trapez formlarının yüksek taşıma kapasitelerine sahip olması sayesinde yüksek mukavemete sahiptirler. Özellikle devamlı rüzgar kuvvetleri altında zorlanan yapılarda kullanılması önerilir. Sistemin geniş aşık ara mesafelerinde (3 metre) gösterdiği performans mükemmeldir.

Düz eğimli çatılarda minimum % 4 eğime kadar kullanılabilen sistem; yüzey kaplaması olarak kullanılan vidalı sistem trapez formlarının özel bindirme detayı ile; kesin, hatasız kaplamalar sunmakta mükemmel su, ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadır. Her türlü endüstri tesislerinde, silo, depo, hangar ve betonarme prefabrik yapılarda kullanılabilen bakım gerektirmeyen bina ömrü ile aynı ömürde olan kaplama sistemleridir. Kullanılan mineral yün malzemelerin A sınıfı yanmazlığı sahip olmaları ile yangın güvenliği sağlayan çatılar elde edilmektedir.

Uygulama Çatı sisteminin aşık ara mesafesine göre sistem yüklerini taşıma mukavemetine sahip 38/900 D veya 38/980 D formlarından biri aşıklar üzerine monte edilir. Birinci kat kaplama olan bu trapezler üzerine buhar kesici örtü ve aşıkların üzerine Z profil monte edilir. Minimum 1.5 mm kalınlığında üretilen Z profillerin esnekliği sayesinde son kat metal genleşme problemlerinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

 1. s6Çelik aşık
 2. 38/900 D formu trapez
 3. Buhar kesici örtü
 4. Spacer
 5. Matkap uçlu vida
 6. Z profil
 7. Çift sıra taş yünü
 8. Buhar dengeleyici örtü
 9. Saçak altı süngeri
 10. Saçak altı aksesuarı
 11. 38/980 Ç formu trapez


Isı izolasyon malzemesi olarak kullanılan taş yünü veya camyününün iki kat ve şaşırtmalı bir biçimde serilmesi ve buhar dengeleyince örtü kullanımı sonrasında son kat yüzey kaplaması olarak sistem yüklerini taşıma mukavemetine sahip 38/900 Ç veya 38/980 D formlarında birinin matkap uçlu vidalar ile hadve üzerlerinden Z profillerine monte edilmesi ile sistem oluşturulmaktadır.

Maksimum Kaplama Boyu Birinci kat ve son kat trapezlerin fabrika ortamında üretilmesi ve şantiyeye nakledilmesi bu malzemelerin boylarını nakliye şartları ile sınırlandırmıştır. Bu durumda maksimum 16 metreye kadar trapez mahya kullanımı ile tek parça kaplama yapmak mümkündür. Mahya saçak uzunluğu 16 metre ile 22 metre arasında olan çatılarda ise trapez mahyanın boyu uzatılarak (6m – 6m) ek noktası mahya aşığından ortalar kaydırılarak tek parça kaplama yapılır. Mahya saçak uzunluğu 22 metreden daha fazla olan çatılarda ise ek yapmak kaçınılmazdır. Bu şekildeki çatılarda sandviç sistemin 1. kat ve son katında yapılan eklerin aynı aşıklarda olmamasına dikkat edilmekte ve izolasyon riskleri ortadan kaldırılmaktadır.

Kullanılan Aksesuarlar

Mahya Noktası: Mahya Açısına göre üretilen 38/900, 38/980 formunda trapez mahya kullanılmaktadır.

Saçak Noktası: İkinci katta kullanılan trapezin formuna göre 38/900 veya 38/980 saçak altı süngeri ile açısına göre imal edilen saçak altı aksesuarı kullanılmaktadır.

Alın Noktası: Yapının sistem detayına göre boyutlandırılan alın kaplama aksesuarı ve galvaniz destek profilleri kullanılmaktadır.Yorumlar kapalı.