Sandviç Klasik Sistem Cephe- tan metal
nav-left cat-right
cat-right

Sandviç Klasik Sistem Cephe

Performans

Almetsan tarafından teknik ve uygulama şartnameleri belirlenen Sandviç Klasik Sistem cephe kaplamaları sistem içerisinde kullanılan vidalı sistem trapez formlarından 25 / 1000 D formunun yüksek taşıma kapasitelerine sahip olması sayesinde yüksek mukavemete sahiptirler. Özellikle devamlı rüzgar kuvvetleri altında zorlanan yapılarda kullanılması önerilir. Sistemin geniş kuşak ara mesafelerinde (2.5 metre) gösterdiği performans mükemmeldir. Sistem; yüzey kaplaması olarak kullanılan 25 / 1000 D formunun özel bindirme – kulak detayı ile; kesin, hatasız kaplamalar sunmakta mükemmel su, ısı ve ses izolasyonu sağlamaktadır.

Sandviç Klasik Sistem Cephe kaplamalarında kullanılan 25 / 1000 D formu trapezlerin matkap uçlu vidalar ile hadve içlerinde tesiti cephe yüzeyinde herhangi bir vida çıkıntısı görünümünü ortadan kaldırmakta, en kesitinde bulunan fugalar ile estetik gölge oyunları yakalanmaktadır. Hem yatay hem de dikey cephe kaplamaya yönelik tasarlanan 25 / 1000 D formunun trapezlerin mükemmel görsel ve uygulama özellikleri cephede düşünülen her türlü mimari tasarıma uygunluk sağlamakta bununla birlikte tamamlayıcı aksesuarlar ile istenilen her türlü detay çözülmektedir. Her türlü endüstri tesislerinde, silo, depo, hangar ve betonarme prefabrik yapılarda kullanılabilen bakım gerektirmeyen bina ömrü ile aynı ömürde olan kaplama sistemleridir. Kullanılan mineral yün malzemelerin A sınıfı yanmazlığa sahip olmaları ile yangın güvenliği sağlayan cephe kaplamaları elde edilmektedir.

1. Uygulama: İçeriden ve Dışarıdan Kaplama Konstrüksiyonun Cephe sisteminin kuşak ara mesafesine göre kalınlığı belirlenen birinci kat iç yüzey 25/1000 D formu trapez kuşaklar üzerine binanın iç tarafından monte edilmektedir. Bu sistemde Z profili kullanımına gerek yoktur. Isı izolasyonu olarak kullanılan Taşyünü veya camyünü kuşaklar arasına iki kat ve şaşırtmalı bir biçimde serilmesi ile ısı kaçaklarının önüne geçilir.

s8

 1. Çelik kuşak
 2. 25/1000 D formu trapez
 3. Polietilen bant
 4. Çift sıra taşyünü
 5. Matkap uçlu vida
 6. 25/1000 D formu trapez
 7. Damlalık aksesuarı
 8. İç cephe damlalık aksesuarı
 9. Harpuşta aksesuarı


Trapezlerin kuşak profillerine direkt teması ile oluşacak ısı köprüsünü kesmek amacı ile kuşaklar üzerine polietilen bantlar yapıştırılmaktadır. Konstrüksiyonun cephe sisteminin kuşak ara mesafesine göre ve yapıya gelen rüzgar yüklerini taşıma mukavemetine sahip dış yüzey kaplaması olarak kullanılacak 25/1000 D formu trapezlerin matkap uçlu vidalar ile kuşaklar üzerine binanın dış tarafından monte edilmesi ile sistem oluşturulur.

2. Uygulama: Dışarıdan Kaplama
Konstrüksiyonun cephe sisteminin kuşak ara mesafesine göre ve yapıya gelen rüzgar yüklerini taşıma mukavemetine sahip iç yüzey kaplaması olarak kullanılacak 25/1000 D formu trapezler kuşaklar üzerine binanın dış tarafında monte edilir. Birinci kat kaplama olan bu trapezler üzerine kuşak sıralarından Z profil monte edilir. Isı izolasyonu olarak kullanılan Taşyünü veya Camyünün kuşaklar arasına iki kat ve şaşırtmalı bir biçimde serilmesi ile ısı kaçaklarının önüne geçilir.

s9

 1. Çelik kuşak
 2. 25/1000 D formu trapez
 3. Spacer
 4. Matkap uçlu vida
 5. Z profil
 6. Çift sıra taş yünü
 7. Matkap uçlu vida
 8. 25/1000 D formu trapez
 9. Damlalık aksesuarı
 10. Harpuşta aksesuarı


Trapezlerin kuşak profillerine ve Z profillere direkt teması ile oluşacak ısı köprüsü problemini kesmek amacı ile , Z profillerin tespit noktalarında özel üretim “spacer”lar kullanılır. Konstrüksiyonun Cephe sisteminin kuşak ara mesafesine göre ve yapıya gelen rüzgar yüklerini taşıma mukavemetine sahip dış yüzey kaplaması olarak kullanılacak 25 / 1000 D formu trapezlerin matkap uçlu vidalar ile Z profiller üzerine monte edilmesi ile sistem oluşturulur.

Maksimum Kaplama Boyu
İç yüzey ve Dış yüzey 25 / 1000 D formu trapezin fabrika ortamında üretilmesi ve şantiyede nakledilmesi bu malzeme boyunu nakliye şartları ile sınırlandırmakla beraber 16 metreye kadar tek parça cephe kaplamak mümkündür. Maksimum cephe kaplama boyu şantiye şartlarına, montaj koşullarına ve mimari şartlara bağlı olarak belirlenir.

Kullanılan Aksesuarlar
Yapıların çeşitliliği ve mimarisinin oluşturduğu detaylar göz önünde tutularak monte edilen Sandviç Klasik Cephe Sistemlerinin tamamlayıcı aksesuarları projedeki ölçülere göre veya trapez montajı sonrası yerinde alınan ölçülere göre üretilir. Cephe sistemlerinde detayların farklılığı ve zorluğuna göre aksesuarlar çeşitlilik gösterse dahi klasik detaylarda kullanılan aksesuarlar tipleri şunlardır.

s10Damlalık Noktası
Cephe alt kotunda iç mekana veya duvar üzerine su sızmasını engellemek ve kaplamanın alt kotunu düzgün bir hat ile devamını sağlamak amacı ile damlalık aksesuarı kullanılmaktadır. Proje detayına ve cephe sistemi kalınlığına göre istenilen kesit ölçülerinde üretimi mümkün olan damlalık aksesuarlarının boy ölçüsü 2400 mm.dir.
Harpuşta Noktası
Cephe üst kotunda cephe sistemini su sızmalarından korumak amacı ile ve kaplamanın üst kotunu düzgün bir hat ile devamını sağlamak amacı ile harpuşta aksesuarı kullanılmaktadır. Proje detayına ve cephe sistemi kalınlığına göre istenilen kesit ölçülerinde üretimi mümkün olan harpuşta aksesuarlarının boy ölçüsü 2400 mm.dir.

Köşe Noktasıs11Farklı yüzeylerdeki cephelerin birleştiği köşe noktalarında sistem bütünlüğü sağlamak ve köşe dönüşlerini estetik ve düzgün bir biçimde sağlamak amacı ile iç köşe ve dış köşe aksesuarları kullanılmaktadır. Proje detayına ve cephe sistemi kalınlığına göre istenilen kesit ölçülerinde üretimi mümkün olan köşe aksesuarlarının boy ölçüsü 2400 mm.dir. Denizlik, Pencere Kenarı, Kapı Kenar Noktaları Cephe kaplama sistemlerininde mimari tasarımlar sonucu ortaya çıkan bu noktalar için gerekli aksesuarlar proje detayına ve yerinde alınan ölçülere göre istenilen kesitte üretilmektedir.Yorumlar kapalı.